Наукометрична база даних - бібліографічна і реферативна база даних, інструмент для відстеження цитованості наукових публікацій. Наукометрична база даних це також пошукова система, яка формує статистику, що характеризує стан і динаміку показників затребуваності, активності та індексів впливу діяльності окремих вчених і дослідницьких організацій.
Основні наукометричні показники.
Індекс цитування - це прийнята в науковому світі міра "значущості" наукової роботи якого-небудь вченого або наукового колективу. Величина індексу цитування визначається кількістю посилань на публікацію або прізвище автора в інших джерелах. SCI є одним з найпоширеніших наукометричних показників. Наявність у науково-освітніх організаціях вчених, які мають високий індекс цитування, говорить про високу ефективність та результативності діяльності вузу в цілому.
Індекс Xірша (h-index) - кількісна характеристика вченого, заснована на кількості його публікацій і кількості цитувань цих публікацій. Розраховується за спеціальною формулою.
Імпакт-фактор (ІФ або IF) показує, скільки разів у середньому цитується кожна опублікована в журналі стаття протягом 2-3 наступних років після виходу.
На сьогоднішній день існує велика кількість міжнародних систем цитування (бібліографічних баз): Web of Science, Scopus, Web of Knowledge, Astrophysics, Mathematics, Chemical Abstracts, PubMed, Springer, Agris, GeoRef. Найбільш авторитетні і повні бази даних - Web of Science та Scopus. |
|
Web of Science (WoS)
http://wokinfo.com/
Російськомовний сайт:
http://wokinfo.com/russian/>
|
Web of Science (WoS) є базисом глобального електронного науково-інформаційного середовища Web of Knowledge компанії Thomson Reuters. WoS пропонує доступ до 12 тис. назв найбільш авторитетних академічних журналів, а також збірників наукових праць та комплектів первинних наукових даних. Наукометричний апарат платформи забезпечує відстеження показників цитованості публікацій з ретроспективою до 1900 р. у фізико-технічних та медико-біологічних науках, до 1956-го - у соціальних науках і до 1975 р. - у мистецтвознавстві та гуманітаристиці. Одним з ключових концептів наукометричного апарату цієї платформи є імпакт-фактор (індекс впливовості) наукового видання.
|
http://www.scopus.com/
|
Scopus є складовою частиною інтегрованого науково-інформаційного середовища Sci Verse (тому повна офіційна назва продукту SciVerse Scopus) - це реферативна база даних та наукометрична платформа, що була створена у 2004 р. видавничою корпорацією Elsevier. Scopus містить понад 53 млн. реферативних записів (близько 2 млн. додається щорічно). У тому числі у базі даних проіндексовано 21900 назв наукових журналів 5 тис. видавництв, 350 книжкових серій та 5,5 млн. праць конференцій. Хронологічне охоплення статей - з 1823 р., хронологічне охоплення наукометричного апарату - з 1996 р. Наукометричний апарат бази даних забезпечує облік публікацій науковців і установ, у яких вони працюють, та статистику їх цитованості. Scopus надає гіперпосилання на повні тексти матеріалів. Індекси Scopus забезпечують більш широке, порівняно з WoS, покриття не лише номенклатури українських наукових журналів, але й періодики всіх держав-сусідів України. Cписок всіх журналів, що входять до НМБД Scopus є на сайті SJR. Знаючи назву журнала, можна знайти його сайт і дізнатися про редакційну політику, вимоги до авторів тощо. Для пошуку своїх публікацій у Scopus можна скористатись порадами В. Гогунського та Д. Буя, надрукованими у журналі "Вища школа" за 2014 рік № 8 на стор. 113.
|
http://www.scimagojr.com/
|
Sсimago Journal & Country Rank (SJR) - аналітичний портал, що надає наукові показники по журналах і країнах. Публікує рейтинги публікаційної активності і статистику цитування журналів і країн на основі інформації, що міститься в базі даних Scopus(ElsevierBV). Показники SJR можуть бути використані для оцінки та аналізу наукових областей.
SCImago & CountryRank (SJR) враховує такі показники: загальна кількість опублікованих статей, цитувань, зважені показники цитувань по роках, індекс Гірша. SJR- показник впливовості або престижності журналу. Висловлює середнє число цитат, отриманих у поточному році на статті, опубліковані в журналах за три попередні роки.
Оновлюється два рази на рік. Ресурс знаходиться у вільному доступі.
|
http://scholar.google.com.ua/
|
Google Scholar - є вільно доступною пошуковою системою, яка індексує повний текст наукових публікацій всіх форматів і дисциплін. Google Scholar включає статті, що опубліковані в журналах, зберігаються в репозиторіях або знаходяться на сайтах наукових колективів чи окремих вчених. В результаті пошуку формується список, в якому джерела (статті, книги, дисертації) розташовані залежно від місця публікації, ким створений документ, по частоті цитування і як недавно був процитований документ. Пошукова система Google Scholar повідомляє користувачеві назву, фрагмент тексту і гіперпосилання на документ. Посилання на безкоштовні повні тексти публікацій мають позначки [PDF]. Google Scholar містить відомості не лише про онлайнові, але і про друкарські статті. У списку результатів пошуку онлайнові статті мають позначку [Citation]. За гіперпосиланням "Cited by .." можна отримати відомості про те, скільки і які саме документи посилаються на конкретну публікацію в межах бази даних. У списку результатів може бути декілька посилань на матеріали, що відносяться до однієї і тієї ж статті.
|
Україніка наукова
http://nbuv.gov.ua/node/512
|
"Україніка наукова" - українська загальнодержавна реферативна база даних з природничих, технічних, суспільних, гуманітарних та медичних наук. Започаткована Національною бібліотекою України ім. В.І.Вернадського та інститутом проблем реєстрації інформації НАН України у 1998 р. Має друкований аналог - реферативний журнал "Джерело". Пошукові елементи: автори публікацій, редактори, укладачі та інші особи; слова з назв публікацій і текстів рефератів; тематичні розділи; індекс рубрикатора НБУВ; рік видання; вид документа.
Докладніше про реферативну базу даних "Україніка наукова": http://nbuv.gov.ua/node/512
|
Index Copernicus (IC)
http://www.indexcopernicus.com/
|
Index Copernicus (IC)(Польща) - міжнародна наукометрична база даних. Була створена у Польщі у 1999 році. Цей сайт включає індексування, ранжування та рефенування журналів, а також є платформою для наукової співпраці та виконання спільних наукових проектів. База даних має кілька інструментів для оцінки продуктивності, що дозволяють відслідковувати вплив наукових робіт і публікацій окремих учених або наукових установ. Зареєструватись можна за наступним посиланням http://scientigts.indexcopernicus.com/homesc.php
|
http://www.ams.org/mathscinet/?version=2
|
MathSciNet - одна з найбільш авторитетних реферативних баз даних з математики, підтримувана американським математичним товариством (АМS). Індексується більше 1800 математичних журналів. Крім того є записи на 85000 монографій і 300 000 доповідей з наукових конференцій. Всього більш ніж 3 млн. записів, 2,2 млн. з них забезпечені рефератом / рецензією. Охоплення - з початку 1900 р. по теперішній час.
|
Citations in Economic
http://citec.repec.org/index.html
|
Citations in Economic аналізує журнали і робочі документи економічної тематики на предмет частоти цитування. Ресурс забезпечує бібліометричний аналіз документів доступних в електронній бібліотеці RePEC
|
http://www.ebsco.com/
|
EBSCOhost - служба, що надає доступ до баз даних англомовних періодичних видань. Частина статей в базах представлена у вигляді повних текстів, частина - тільки у вигляді анотацій. У EBSCO включені як найсвіжіші номери журналів, так і архів - для деяких видань аж до 1950-х років. EBSCOhost підключає користувача до кількох баз даних різної тематики. Найбільш корисними є бази даних: Academic Search Premier, Business Source Premier та Master FILE Premier , в яких представлені журнали з економіки, менеджменту, соціології, політології права та інші. Інструкція користувача EBSCOhost є на сайті http://panbibliotekar.blogspot.com/2010/05/ebscohost.html
|
Academic Search Premier
http://www.ebshost.com/academic/academic-search-premir |
База даних наукових журналів. Тематика універсальна. Більш 3600 найменувань, включаючи повні тексти з більш ніж 2700 журналів, відрецензованих науковою громадськістю. Хронологічний обхват з 1975 року по теперішній час. База даних щодня оновлюється.
|
http://www.ebscohost.com/academic/business-source-premir
|
База даних по бізнесу та економіці, включаючи фінанси, менеджмент, бухгалтерський облік, міжнародний бізнес та ін. повні тексти. Більш 2800 наукових журналів, включаючи більше 900 видань, відрецензованих науковою громадськістю, та реферати з 3350 журналів. Містить більш ніж 5000 описів найбільших світових компаній, а також економічні звіти країн світу. Щодня оновлюється.
|
http://www.ebscohost.com/academic/masterfile-premer
|
Master FILE Premier - база даних універсального змісту, що забезпечує доступ до бібліографічних посиланнях, рефератів і повних текстів на публікації з наукових та науково-популярних журналів, починаючи з 1975 р. по теперішній час. Включає також повні тексти книг (164 найменування), переважно довідників, близько 100 000 біографій, офіційні документи, колекцію фотографій, карт, прапорів. Щодня оновлюється.
|
http://www.ebscohost.com/academic/business-abstracts-with-full-text
|
Пропонує безліч ділових і наукових журналів, є ідеальним ресурсом для тих, хто хоче провести дослідження або знайти інформацію в будь-якій області бізнесу. Облік; Придбання і злиття; Реклама; Банківська справа; Будівництво і Конструювання; Хімічна та фармацевтична промисловість; комунікації; Комп`ютери; косметична промисловість; Економіка; електроніка; індустрія розваг; фінанси; фінансові послуги; постанови Уряду; Охорона здоров`я; Гостинність і туризм; людські ресурси; трудові відносини; Страхування; Міжнародний бізнес; інвестиції; управління; маркетинг; ЗМІ; Охорона праці та безпека; Нафта і Газ; Паперова та целюлозно-паперова промисловість; комунальні підприємства; Видавництво; Купівля; Нерухомість; Роздрібна торгівля; малий бізнес; оподаткування; технологія; транспорт
|
http://www.ebscohost.com/academic/applied-science-technology-index
|
Applied Science & Technology Index - база даних надає вичерпну індексацію, що охоплює широкий спектр міждисциплінарних галузей на основі широкого масиву в науково-технічних журналах. Акустика; Повітроплавання; Прикладна математика; Атмосферні науки; Хімічне машинобудування; Цивільне будівництво; Зв`язок та інформаційні технології; Інженерні та біомедичні матеріали; Енергетичні ресурси та наукові дослідження; Моделювання експлуатаційних умов; Геологія; Промислове проектування; Морські технології; Машинобудування; Металургія; Гірниче машинобудування; Нейронні мережі; Ядерна техніка; Океанографія; Оптичні і нейронні обчислення; Фізика; Робототехніка; Космічна Наука; Транспорт.
|
http://www.theiet.org/resources/inspec
|
INSPEC - ведуча англомовна реферативна науково-технічна база даних.
Ресурс створюється Лондонським Інститутом інженерів з електротехніки (The Institution of Electrical Engineers, IEE) і містить в даний час більше 8 млн. записів: реферати публікацій з більш 3500 наукових журналів з фізики, електроніці, інформатиці, комп`ютерних технологій і технічних наук, майже 2 тис. матеріалів наукових конференцій. У базу включаються також описи книг, технічних звітів і дисертацій. Поповнення становить близько 400 000 записів щорічно.
Хронологічний обхват: з 1969р. по теперішній час.
База даних INSPEC відповідає друкованим виданням IEE: Science Abstracts series, Physics Abstracts, Electrical & Electronics Abstracts, Computer & Control Abstracts. |